Pomoc online

POMOC PSYCHOLOGA, PSYCHOTERAPEUTY NA ODLEGŁOŚĆ

W obecnej sytuacji epidemiologicznej wielu Klientów i Terapeutów pracuje w sieci używając internetowych komunikatorów np. Skype, Messenger czy WhatsApp.

Kiedy zaczynałam pracę online też nie było mi łatwo. Musiałam oswoić się z nowym pomysłem na pomoc swoim Klientom, nie chciałam ich zostawiać z powodu dobrowolnej czy przymusowej kwarantanny zwłaszcza, że wielu było w zaawansowanym procesie terapeutycznym a inni potrzebowali wsparcia i rozmowy.

Zainstalowałam Skype którego wybrałam do pracy. Poszukałam dogodnego miejsca, żeby ustawić kamerę w laptopie, żeby Klienta nie rozpraszać tłem, żeby światło było odpowiednie, żeby Klienta nie raziło światło z okna i w końcu, żeby mi było wygodnie siedzieć.

Kolejnym krokiem jaki zrobiłam była rozmowa przez Skype z bliską mi osobą, by wypróbować nowe narzędzie pracy. W czasie rozmowy klikałam w różne ikonki, by wiedzieć co do czego służy i tak powoli oswajałam się ze swoim wizerunkiem w sieci. Mija kolejny tydzień zdalnej pracy z Klientami i czuję satysfakcję nie mniejszą niż dotychczas.

Wiele osób, które chciałyby uczestniczyć w dalszym procesie terapeutycznym lub te, które chciałyby zacząć swoją terapeutyczną podróż, z jakiegoś wewnętrznego powodu mają opory przed spotkaniem w sieci.

Jeśli zastanawiasz się czy spróbować terapii online to gorąco zachęcam, jest lepiej/łatwiej niż myślałam. Na początku przez kilka minut czuje się lekkie napięcie, zupełnie tak jak przed pierwszym spotkaniem z Klientem/Terapeutą w gabinecie. Ale te kilka kroków pozwoli Ci oswoić się z nową formą pomocy, z której warto skorzystać:

Po pierwsze oswój się z technologią, zainstaluj komunikator, którego będziesz używać ze swoim Terapeutą. Przejrzyj ustawienia, jeśli nie chcesz by podczas sesji Terapeuta widział to co jest za Twoimi plecami to możesz ustawić opcję rozmycia tła.

Po drugie ustaw laptop/telefon tak, żeby było Ci wygodnie i bezpiecznie.

Po trzecie porozmawiaj na próbę z kimś bliskim.

Po czwarte zadbaj o dyskrecję podczas rozmowy, załóż słuchawki jeśli tak Ci będzie wygodnie, znajdź pomieszczenie do którego przez godzinę nikt nie będzie wchodził, uprzedź współmieszkańców, żeby Cię nie rozpraszali.

Po piąte poproś Terapeutę o chwilę luźnej rozmowy, byś mógł się oswoić.

Po szóste pamiętaj, że po drugiej stronie ekranu siedzi życzliwa Ci osoba, która chce Ci pomóc i też może być przez kilka pierwszych minut lekko spięta 🙂

Praca w domu dla wielu osób może być wygodniejsza, nie trzeba dojeżdżać do gabinetu i w zaciszu domowym uzyskać dla siebie pomoc.

Jeśli zdecydujesz się na pomoc online, zadzwoń do mnie 784 034 995 lub napisz e-mail terapeutka.blonie@gmail.com i opisz swój problem, skontaktuję się z Tobą i umówimy się na spotkanie w sieci.

POWODZENIA!!!